Z archiwum: „FRANCISZKU, IDŹ ODBUDUJ MÓJ KOŚCIÓŁ, GDYŻ POPADA W RUINĘ !” PAPIEŻ Z KOŃCA ŚWIATA

Środki masowego przekazu zaserwowały nam sporą dozę wiadomości o nowym papieżu. Mogliśmy również brać udział w Mszy Świętej, która rozpoczynała Jego posługę Piotrową. Ale chyba najwięcej powiedział nam wikary z Rogowa, z diecezji katowickiej, ks. Ireneusz Kliche, który w ubiegłym roku wrócił z Argentyny, gdzie przez osiem lat był misjonarzem. 
Choć parafię księdza Irka, położoną w gęstych lasach północnej Argentyny dzieliło 1200 kilometrów, to jednak kilka razy spotkał się z kardynałem Jorge Mario Bergoglio w jego mieszkaniu. Powie o nim, że: Jest to człowiek spokojny, otwarty i radosny. Nie robi żadnej bariery pomiędzy wiernymi. To jezuita, człowiek mądry, a przemawia w sposób bardzo prosty i zrozumiały.
Biskupi Argentyny dostają pensje od państwa, a kardynałom przysługuje ochrona i limuzyna. Z tego wszystkiego zrezygnował kardynał Bergoglio. Jeździł tramwajem, w zwykłej sutannie. Rodacy bardzo sobie go cenili, był jednym z nich – wspomina ks. Irek.


Ksiądz Kliche przypomina, że ten pełen humoru i sympatii do ludzi kardynał, nie cofał się przed ostrym sporem z poprzednim prezydentem Kirchnerem i jego żoną, obecną prezydent, którzy wprowadzili prawo do zawierania małżeństw przez gejów. 
Argentyńczycy opowiadają dowcip o umierającym dziadku, który powtarzał domownikom, że chciałby, żeby przy jego śmierci byli prezydent i jego żona. Udało się to kiedyś zrealizować. Para prezydencka przyjechała i pyta: „Dlaczego ma pan takie życzenie?” 
A umierający dziadek odpowiada: „Bo ja zawsze byłem wierzącym i miałem takie marzenie, żeby umierać jak Pan Jezus, pomiędzy dwoma łotrami” – opowiada ks. Kliche! 
Wybór papieża jest znaczący. W Ameryce Południowej dziś bije serce Kościoła. Tam mieszka większość katolików. Tam Kościół najbardziej dynamicznie się rozwija. To Kościół wielu wspólnot i ruchów religijnych. To Kościół misyjny nieobojętny na los najuboższych. 
A w „Święci na każdy dzień” - czytamy: ...„W roku 1208 miał już św. Franciszek 12 uczniów. Nadał wszystkim nazwę „Mężów Pokutników z Asyżu” oraz „Braci Mniejszych”. Wszyscy za cel obrali sobie naśladować Pana Jezusa w Jego życiu ubogim i głosić Ewangelię. Zaczęli obchodzić na wzór uczniów Chrystusa miasta i wioski i nawoływać do pokuty. Rychło jednak pojawiły się trudności. Miejscowi kapłani zaniepokoili się „wędrownymi apostołami”, nie mającymi od nikogo upoważnienia do tak ważnej misji. Słusznie ci ludzie budzili podejrzenie i wywoływali sprzeciwy. W tej sytuacji św. Franciszek udał się ze swoimi towarzyszami do Rzymu i stanął przed papieżem Innocentym III. Musiał Święty wywrzeć na papieżu niezwykłe wrażenie, skoro papież tak ostrożny w zatwierdzaniu nowych rodzin zakonnych, Franciszkowi dał ustne zatwierdzenie. Był to rok 1209 lub 1210. Co więcej, papież polecił św. Franciszkowi, aby przyjął święcenia diakonatu, by mógł tym lepiej wypełniać swoją misję. Jego zaś towarzyszom pozwolił nosić tonsurę, znak przynależności do stanu duchownego. Według podania papież miał mieć sen proroczy, w którym widział św. Franciszka i jego uczniów, jak podtrzymywali swoimi ramionami chylący się do upadku Kościół Boży, który wyobrażała bazylika papieska na Lateranie.” 
Papież Franciszek, pierwszą swoją homilię wygłoszoną w kaplicy sykstyńskiej, 14 marca 2013 roku, zakończył słowami: „Chciałbym, aby wszyscy po tych dniach łaski mieli odwagę, właśnie odwagę, by kroczyć w obecności Bożej, z krzyżem Pana, by budować Kościół na Krwi Pana, którą przelał on na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę – Chrystusa Ukrzyżowanego. W ten sposób Kościół będzie szedł naprzód. Życzę nam wszystkim, aby Duch święty za wstawiennictwem Maryi, naszej Matki, udzielił nam tej łaski: podążania, budowania, wyznawania Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. Niech się tak stanie.” 
20. maja 1992 r. Jan Paweł II mianował 55-letniego Jorge Mario Bergoglio, biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. 
Na konsystorzu 21. lutego 2001 r. papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. 23. lutego br. ustępujący papież mianował argentyńskiego hierarchę-jezuitę członkiem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińkiej, działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów. 
W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, obecnie zaś w wyniku konklawe w dniach 12-13 marca. zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu. 

ks. Alojzy Oleksik 

kwiecień 2013