700-lecie...: Wskrzeszenie parafii katolickiej

Dnia 16 kwietnia 1654 roku kościół przechodzi w ręce katolików. Jest to okres ponownego tworzenia się życia katolickiego w parafii. Ilu było katolików w tym czasie na terenie Jasienicy nie wiadomo. Po reformacji kościoły w Jasienicy, Międzyrzeczu, Rudzicy i Mazańcowicach tworzyły jeden obszar administracyjny a proboszcz raz przebywał w Jasienicy, raz w Rudzicy czy Międzyrzeczu. Każdy proboszcz tego obszaru parafialnego mógł sobie wybrać miejsce rezydencji.

Kiedy parafia Jasienica przestaje był złączona osobą proboszcza w jeden organizm parafialny i staje się samodzielną parafią, książę bielski zrzeka się patronatu. Od tego czasu Jasienica ma patrona Fundusz Religijny. W tym czasie, kiedy Jasienica jest zarządzana przez proboszcza z Międzyrzecza, ten nie dba ani o kościół ani o budynki probostwa. Kościół nie reperowany zaczął chylić się ku upadkowi.
Po ogólnej regulacji spraw duszpasterskich, jakie miało miejsce w roku 1785 Jasienica otrzymała probostwo w formie przejściowej zwanej lokalią. Jasienicy jako parafii przydzielono kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i parafię Jaworze. Jaworze zostaje odłączone od Jasienicy w roku 1847. W tym czasie Kościół w Jaworzu jest drewniany.
Inwentarz z roku 1804 wspomina o proboszczu jasienickim z roku 1672 nazwiskiem Mateusz Thome.