kalendarz 2015

Pod koniec roku 2014 ukazał się kalendarz na rok 2015, w którym zamieszczono zdjęcia księdza Alojzego. Początkowo zamówionych zostało kilkanaście egzemplarzy, jednakże ze względu na ogromne zainteresowanie wśród jasieniczan  - zamówione zostały kolejne. Do dnia dzisiejszego kalendarz z księdzem Oleksikiem rozszedł się w 245 egzemplarzach.  Zainteresowanie kalendarzem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas fakt, że w wielu domach ks. Oleksik zagości przez cały rok 2015. Mamy nadzieję, że zachęci to wszystkich do podzielenia się swoimi wspomnieniami związanymi z osobą ks. Alojzego a tym samym do szybkiego stworzenia monografii poświęconej ks. Oleksikowi.
Poniżej zamieszczone zostały kartki z kalendarza: 

700-lecie...: Początek II wojny światowej

Dnia 3 września wojska niemieckie wkroczyły do Jasienicy. Zaczęła się okupacja. W czasie wkraczania Niemców do Jasienicy zginęło 2 żołnierzy polskich. Są pochowani na starym cmentarzu. Przed wkraczającymi do wsi wojskami niemieckimi część ludności uciekała na wschód. Sześciu z nich przypłaciło to życiem. W czasie okupacji nikt nie był pewny swego życia. Aresztowanych przewożono do Bielska, skąd po krwawych przesłuchaniach odsyłano do obozów koncentracyjnych. Osiemnastu Jasieniczan przebywało w obozie, nie powróciło ośmiu.
W październiku pierwszego roku wojny odbył się spis ludności. Kto się przyznał do ludności polskiej, ten na każdym kroku był śledzony i podejrzany. Zakazano odprawiania nabożeństw w języku polskim. Z kościoła zabrano powtórnie wszystkie dzwony. Niemcy nakazali grzebanie Polaków poza obrębem cmentarza. Wielu katolików pochowanych jest na cmentarzu ewangelickim.

700-lecie...: Nasi sąsiedzi

Bielsko
Nowe miasto Bielsko pojawia się w dokumentach w pierwszych latach XIV wieku. Wtedy spotykamy mieszczan bielskich w Krakowie. Swoje założenie zawdzięcza Władysławowi księciu Opolskiemu (1281). Najstarszą wiadomość o kościele mamy w spisie świętopietrza z roku 1447. Na Śląsku Cieszyńskim Bielsko było miastem, w którym najprędzej szerzyła się nauka ks. dr Marcina Lutra. Kościół parafialny św. Mikołaja miał w ciągu wieków różne fazy rozwoju. Z dawnego Kościoła nic nie zostało. W latach 1898-1907 dobudowano główną nawę i wieżę. W roku 1654 po podziale wielkiego dekanatu cieszyńskiego, dekanat bielski.

700-lecie...: Kościoły ewangelickie

Jaworze
Dnia 12 marca 1782 roku położono kamień węgielny pod kościół. Parcelę pod kościół, szkołę i zabudowania gospodarcze oraz większość materiału ofiarował właściciel dóbr hrabia Jerzy Ludwik Laszowski.
W roku 1788 kościół bez wieży i dzwonów był gotowy.

700-lecie...: Wkroczenie wojsk radzieckich do Jasienicy

Dnia 10 lutego wkroczyły do Jasienicy wojska radzieckie. Front trwał tu przez kilka tygodni. Ludzie żyli w piwnicach. Wokół naszego kościoła ustawiono działa artylerii radzieckiej. Na wieży ulokował się obserwator. Wojska niemieckie stały w Pogórzu. Gdy Niemcy spostrzegli ten punkt obserwacyjny, rozpoczęło się z trzech stron ostrzeliwanie kościoła: od Wygrabowic, od Łazów i Pogórza, i z Błatniej. Ksiądz Herot przebywał przez trzy dni w kościele razem z żołnierzami radzieckimi. Modlił się: Panie Jezu, nie dopuść, aby ten kościół został zburzony, okaż żeś Ty jest Panem tego Domu!”

700-lecie...: Katalog proboszczów jasienickich po roku 1657 (1785-1890)

Okres ten znamionuje się powstaniem nowego kościoła murowanego i wybitnych jednostek którzy byli proboszczami w Jasienicy, a z których parafia może być tylko dumna.

Reflektorem przez...: „Nie lękajcie się...”

Ziemska pielgrzymka Jana Pawła II dobiegła końca 2 kwietnia 2005 r., w dwudziestym siódmym roku tego Wielkiego Pontyfikatu.
W ostatnich latach swojego ziemskiego życia i cierpienia dokonał więcej niż mógłby wyobrazić sobie każdy z nas, nawet najświatlejszy kapłan.
Owoce Jego ewangelizacji widzieliśmy na własne oczy, odczuwaliśmy własnym sercem i słyszymy o nich wciąż po dzień dzisiejszy.

700-lecie...: kościół parafialny w Jasienicy

Pierwotnie kościół parafialny poświęcony św. Jerzemu jako patronowi, był zbudowany z drzewa modrzewiowego, stał na starym cmentarzu tam, gdzie dziś stoi wielki krzyż. Do kościoła od strony północnej była dobudowana murowana zakrystia.

700-lecie...: Wskrzeszenie parafii katolickiej

Dnia 16 kwietnia 1654 roku kościół przechodzi w ręce katolików. Jest to okres ponownego tworzenia się życia katolickiego w parafii. Ilu było katolików w tym czasie na terenie Jasienicy nie wiadomo. Po reformacji kościoły w Jasienicy, Międzyrzeczu, Rudzicy i Mazańcowicach tworzyły jeden obszar administracyjny a proboszcz raz przebywał w Jasienicy, raz w Rudzicy czy Międzyrzeczu. Każdy proboszcz tego obszaru parafialnego mógł sobie wybrać miejsce rezydencji.

700-lecie...: Śląsk Cieszyński w czasie rewolucji religijnej w XVI wieku

W drugim dziesiątku szesnastego stulecia, Marcin Luter, zakonnik augustiański w Wittenberdze (Niemcy) dochodził do przekonania, że środki, które zaleca Kościół do uświęcenia, jak: Modlitwa, sakramenty św., dobre uczynki - na wiele się nie zdają, że tylko wiara może człowieka zbawić. Ponieważ wskazano mu, że jest sprzeczne z wielowiekową tradycją Kościoła, posunął się do twierdzenia, że autorytetem w sprawach wiary nie jest Tradycja Kościoła, a nawet Kościół, ale wyłącznie Pismo św.

700-lecie...: Pierwsze historyczne wiadomości

Jasienica wymieniona jest po raz pierwszy około roku 1305 w „Liber Fundationis” (Księga Fundacji) pomiędzy wsiami, które należą do biskupa wrocławskiego. W „Księdze Fundacji” czytamy: „dalej powinno być w Jasienicy XIII działów, z których powinno się płacić”.
I tu mamy po raz pierwszy wymienioną Jasienicę po łacinie, która brzmiała - ,,Gessenita”.

700-lecie...: Skąd nasz ród

Początki miejscowości giną w sferze hipotez. Jak wiele parafii na Śląsku, Jasienica chce widzieć św. Wojciecha, który w czasie wędrówki do Prus głosi tu ewangelię i nawraca Jasieniczan. Ale to tylko piękna legenda, która pragnie dodać większego splendoru Jasienicy. Skąd nazwa Jasienica?

Reflektorem przez...: Pogromca smoka

W różny sposób ikonografia czy poezja przedstawiają św. Jerzego. Ikona przedstawia go na małym koniu, lekkim, zgrabnym, zaś sztuka Zachodnia jako człowieka uzbrojonego łaską Bożą.
Zupełnie inaczej przedstawia go Jan Kasprowicz. Jednak, zarówno sztuki plastyczne jak też poezja ukazują go nam jako człowieka Bożego.

Reflektorem przez...: Hymn ku czci św. Jerzego

Pieśń ta nie jest wiekowa, ale śpiewamy ją, jakby była znana od dawna. Historia jej jest prosta. Wiedziałem, ze parafia św. Jerzego w Cieszynie ma taki hymn. Pojechałem do proboszcza ks. Antoniego Pohla, otrzymałem tekst i nuty.Autorem tekstu jest ks. Jerzy Loska, zaś melodię napisał ks. Józef Modliński.

Reflektorem przez...: „Zagrody nasze widzieć przychodzi...”

Któż nie zna tej pieśni? Przecież ona zawsze przypomina nam Boże Ciało. Pragnieniem każdego księdza jest zaśpiewanie tej pieśni na początku procesji. Podobnie jest w Wielkanoc, gdy intonuje „Chrystus zmartwychwstan jest". Jest to całe przeżycie, wyraz wiary i nasze uczucie.
Jak pamiętam Boże Ciało w Jasienicy?

Reflektorem przez...: Dzięki Wam

Na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy zaobserwować gospodarską rękę włodarzy naszej gminy. To ona sprawia, że żyje się nam coraz wygodniej, chociaż postęp cywilizacyjny powoduje coraz to nowsze żądania i oczekiwania naszych mieszkańców.
Mam na uwadze niektóre inwestycje. Na przełomie 1996 i 1997 roku zbudowano chodnik i schody obok starego cmentarza. Mógłby ktoś powiedzieć: „Co to takiego wielkiego?”. Doceniają to jednak te osoby, szczególnie w podeszłym wieku, które od lat musiały przemierzać tę trasę pieszo, w drodze do kościoła. Dziś modlą się za dobrodziejów, którzy wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom.