Reflektorem przez...: O Tryptyku pisał również Eugeniusz Hadula

Do całości sprawy dotyczącej naszego tryptyku trzeba tu koniecznie dodać artykuł, który ukazał się w maju 2000 roku w miesięczniku "Jasienica”. Pisał wtedy Eugeniusz Hadula, redaktor tego miesięcznika.
„Warto było - uczestniczyć w pokonserwacyjnej promocji Tryptyku Czterech Świętych Dziewic Wspomożycielek z Jasienicy, z około 1500 r.

Impreza, która miała miejsce w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach dnia 30 marca 2000 roku, sprawiała wrażenie starannie przygotowanej przez Dyrektora Muzeum ks. Henryka Pykę i Panią Bernadetę Łuszczewską-Gruszkę pracownika GOK w Jasienicy. Zapewne, z tego powodu impreza była pełna wewnętrznego regionalnego ognia i napięcia. Można było odczuć, ze gośćmi są Ślązacy ze Śląska Cieszyńskiego, do którego zalicza się parafię Kościoła Katolickiego w Jasienicy...
...Ciekawy był pomysł organizatorów, aby włączyć do programu imprezy promowanie prac malarskich, rzeźbiarskich oraz poetyckich artystów nieprofesjonalnych będących członkami Grupy Twórczej „Barwa”, działającej na terenie Gminy Jasienica. Swoje prace promowali: Danuta Korecka, Krzysztof Czader, Mieczysław Greń, Paweł Pieszka, Julian Sygut, Mieczysław Gwóźdź, Wojciech Tatarczyk, Ilona Mazur, Irena Solich, Robert Baczyński, Stanisław Gawlas i prace śp. Józefa Krzempka. Słuszna była decyzja organizatorów dotycząca prezentacji prac malarskich Pana Floriana Kohuta i poetyckich Pana Juliusza Wątroby z Rudzicy. Również świetnym pomysłem było rozpoczęcie wernisażu przez wspólne śpiewanie piesni Śląska Cieszyńskiego - „Szumi jawor”, i „Ojcowski dom”. Oczywiście, nie można pominąć okolicznościowego przemówienia ks. Henryka Pyki otwierającego w pięknych i ciepłych słowach promocję Tryptyku z Jasienicy. Swoją obecnością zaszczycił obecnych Ksiądz Arcybiskup Metropolita Damian Zimoń, który wykazując walory wybitnego humanisty szybko nawiązał kontakt osobisty z ks. kanonikiem Alojzym Oleksikiem proboszczem parafii Jasienica oraz członkami zespołu ,,Jasieniczanka”. O wielkim znaczeniu tryptyku mówili: Wójt Gminy Jasienica mgr Janusz Pierzyna i ks. prałat Jerzy Nyga - Przewodniczący Komisji Sztuki i Architektury Sakralnej, Pan Miloslav Buszek - Konsul Generalny Republiki Czeskiej.
Pani mgr Sabina poinformowała zebranych, że konserwacja Tryptyku nastąpiła w latach 1998-1999 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Konserwacja wymagała impregnacji, dezynfekcji, sklejenia powstałych pęknięć widocznych na podłożu z desek drewna świerkowego. Niekorzystne warunki przechowywania tryptyku spowodowały różne formy zniszczeń (od mechanicznych po fizykochemiczne).
Restauracja tryptyku była możliwa dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Katowicach, Fundacji Banku Śląskiego oraz Urzędu Gminy w Jasienicy. Odrestaurowany Tryptyk został włączony do stałej wystawy Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Decyzja ta uświadomiła wszystkim członkom parafii katolickiej w Jasienicy, że „ich” obraz musi już pozostać w niedalekich Katowicach. W tym miejscu muszę podkreślić napięcie emocjonalne wśród uczestników imprezy. Sugerowano, aby do obecnego kościoła „wprowadzić” idealną kopię Tryptyku. Obecny proboszcz ks. kanonik Alojzy Oleksik w czasie rozmów i dyskusji oświadczył, że jest gotów poczynić ze swoimi wiernymi pierwsze kroki tego ambitnego i zarazem trudnego technicznie i finansowo pomysłu.
Dopełnieniem programu dotyczącego promocji Tryptyku był występ zespołu muzycznego „Viena” - trio muzyczne z Mazańcowic.
Przekazany do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach Tryptyk „Czterech Świętych Dziewic Wspomożycielek” jest dopełnieniem wielowiekowego dziedzictwa kulturowego jakie ma miejsce w Jasienicy, będącej cząstką Śląska Cieszyńskiego”.